در 10ام تیر, 1401 منتشر شد

نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر قصد خرید ایرپاد یا هدفون را داشته باشید، احتمالاً […]

اگر قصد خرید ایرپاد یا هدفون را داشته باشید، احتمالاً نام نویز کنسلینگ به گوشتان خورده است. معمولاً همه ما زمانی که تصمیم به خرید هدفون می گیریم، مهم ترین مسئله ای که به آن فکر می کنیم این است که برای گوش دادن به موسیقی یا دیدن فیلم، هدفون یا ایرپاد صدای واضحی به ما بدهد و بتواند صدای بیرون را حذف کند. این قابلیت به عنوان نویز کنسلینگ تعریف می شود که به دو نوع حذف نویز فعال و حذف نویز غیر فعال تقسیم می شود. اما آیا نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال با هم تفاوت دارند؟ با ما همراه باشید تا به طور کامل به تفاوت حذف نویز فعال و غیر فعال بپردازیم.

حذف غیرفعال نویز چیست؟

همه ما حداقل یک بار با گذاشتن دستمان روی گوش سعی کرده ایم تا از رسیدن صدای اطراف به گوشمان جلوگیری کنیم. این کار در واقع یک حذف نویز غیر فعال است! حذف غیرفعال نویز (PNC) یا ایزوله زمانی است که طراحی ایرپاد، هدفون و هدست به گونه ای باشد که داخل گوشی شما به طور طبیعی صدای بیرون را مسدود می کند. به عبارت دیگر، هدفون های شما به جای استفاده از فناوری برای خنثی کردن صدای بیرون، از مواد اولیه و طراحی خاصی استفاده می کنند که نویز محیط را از بین می برد. زمانی که هدفون‌ها به گونه ای طراحی شده باشند که کاملاً گوش را بپوشانند، از ورود صدای محیط بیرون به کانال گوش شما جلوگیری خواهد شد. تقریباً تمامی هدفون ها و هدست ها دارای نویز کنسلینگ غیر فعال هستند و به کمک موانع فیزیکی صدا را مسدود می‌کنند اما درجات حذف نویز آن ها با هم متفاوت است. جداسازی نویز در روش حذف نویز غیر فعال به برق یا باتری نیازی ندارد اما کیفیت سخت افزار و نحوه طراحی از اهمیت زیادی برخوردار است و ایرپاد یا هدفون باید به نحو مناسبی داخل گوش قرار بگیرند تا صدای محیط را حذف کنند.
حذف غیرفعال نویز

حذف نویز فعال چیست؟

حذف فعال نویز یا ANC (سرواژه Active Noise Cancelling) زمانی است که هدفون یا ایرپاد صدای محیط اطراف شما را از طریق فناوری حذف نویز خنثی می کند. حذف نویز در این روش با استفاده از میکروفون هایی که در ایرپاد یا هدفون به کار رفته، عمل می کند. میکروفن ها صدای بیرون را دریافت می کنند و صدایی معکوس فاز آن تولید می کنند که به طور موثر نویز محیط را قبل از رسیدن به گوش شما خنثی می کند. به عبارت دیگر، ANC با ایجاد نویز برابر اما مخالف نویز دریافتی، آن را خنثی می کند. برخلاف نویز غیرفعال که در واقع عایق صدا است، حذف نویز فعال به منبع تغذیه نیاز دارد. شما باید تمام هدفون ها و ایرپادهای دارای حذف نویز فعال را شارژ کنید تا بتوانید از قابلیت ANC آن استفاده کنید. حذف نویز فعال روشی بسیار مطلوب برای تولیدکنندگان هدفون و ایرپاد است زیرا نسبت به روش حذف نویز غیرفعال بهتر عمل می کند و تاثیر بسیار زیادی در کاهش صدای اطراف دارد.

آیا حذف نویز فعال برای شنوایی مضر است؟

حذف فعال نویز برای شنوایی هیچ ضرری ندارد. ایرپادها و هدفون های ANC هیچ تشعشع یا امواج مضری برای شنوایی تولید نمی کنند و تهدیدی برای شنوایی شما وجود نخواهد داشت. با این حال، برخی از افراد اذعان داشته اند که هنگام استفاده از هدفون یا ایرپاد دارای حذف نویز فعال احساس سرگیجه یا اضطراب می‌کنند؛ این امر به دلیل صدای خش‌خش دائمی ناشی از امواج صوتی است که هدفون برای از بین بردن صدای محیط استفاده می‌کند. اگر به دستگاه های صوتی یا سایر نویزهای سفید حساس هستید، بهتر است از ایرپادها و هدفون های دارای فناوری حذف نویز فعال خودداری کنید.

نویز کنسلینگ غیرفعال یا فعال؟ کدام یک بهتر است؟

اکنون که با تفاوت میان نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال آشنا شدید، ممکن است از خود بپرسید که کدام یک از دو بهتر است. در اینجا چند سوال مطرح می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال: کدام یک کیفیت صدای بهتری دارد؟

اگر دو عدد هدفون‌ را با کیفیت ساخت و تنظیم مشابه و در شرایط کاملاً یکسان مقایسه می‌کنید، هدفون‌هایی با عایق‌بندی نویز غیرفعال بهتر از حذف نویز فعال عمل می‌کنند. دلیل اینکه جداسازی نویز غیرفعال بهتر به نظر می رسد این است که ایرپادها و هدفون های ANC برای حذف صداهای محیطی نویز ایجاد می کنند. این موضوع برای کسانی که در کار موسیقی فعال هستند، مناسب نیست. حذف نویز غیرفعال صدای موسیقی را به صورت واقعی و بدون اعوجاج به شما می دهد و در عین حال صدای بیرون را هم مسدود می کند.

 نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال: کدام یک موثرتر است؟

حذف غیرفعال نویز و حذف نویز فعال هر کدام  در کاهش نویز بیرونی بسیار خوب عمل می‌کنند. با این حال، بسته به محدوده فرکانس های مسدود شده، هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. هدفون هایی با حذف نویز غیرفعال می توانند صداهای فرکانس متوسط تا بالا را حدود 15 دسی بل تا 30 دسی بل کاهش دهند. در همین حال، ایرپادها و هدفون‌های حذف نویز فعال برای کاهش فرکانس‌های پایین‌تر بهتر عمل می‌کنند. با توجه به اینکه این فناوری در اصل برای خلبانان خطوط هوایی و هلیکوپترهایی که روزانه با نویزهای کم فرکانس بیشتری سروکار دارند – نه طرفداران موسیقی روزمره، منطقی است. حذف نویز فعال می تواند سر و صدای محیط را به طور متوسط 30 دسی بل کاهش دهد، در حالی که صدای فرکانس پایین تولید شده توسط ماشین های چمن زنی، ترافیک مترو و هواپیماها را می تواند تا 60 دسی بل کاهش دهد. به عبارت دیگر، هدفون هایی با نویز کنسلینگ غیرفعال، فرکانس های متوسط و بالا را بهتر کاهش می دهند در حالی که حذف نویز فعال برای فرکانس های پایین بهتر عمل می کند. نکته دیگری که در رابطه با کاهش نویز بیرونی باید در نظر گرفت این است که هدفون های ANC در کاهش نویز ثابت پس زمینه بهترین عملکرد را دارند، نه نویزهای گذرای ناگهانی. صداهای ناگهانی، مانند بوق زدن ماشین، خیلی سریع رخ می دهد که هدفون دارای حذف نویز فعال نمی تواند این صداهای ناگهانی را تشخیص دهد و با آن مبارزه کند. این در حالی است که هدفون های دارای حذف نویز غیرفعال می توانند تمام صداهای ورودی را تا حد مناسبی کاهش دهند.
نویز کنسلینگ فعال

نویز کنسلینگ فعال

نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال: کدام یک باتری بیشتری مصرف می کند؟

حتی اگر شما در هدفون‌های دارای حذف نویز غیرفعال از بلوتوث هم استفاده کنید، باز هم نسبت به هدفون‌های بلوتوثی با حذف فعال نویز، باتری کمتری مصرف می‌کنند.

نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال: کدام مقرون به صرفه تر است؟

قیمت ایرپاد، هدفون و هندزفری بسته به برند و کیفیت ساخت متفاوت است و داشتن حذف نویز فعال یا غیر فعال تنها عامل تاثیرگذار در قیمت نیست.

نویز کنسلینگ فعال و غیرفعال: وقتی موسیقی گوش نمی دهید کدام بهتر است؟

اگر تنها کاری که می‌خواهید با هدفون‌های خود انجام دهید جلوگیری از صدای محیط است، هدفون‌های حذف نویز فعال ممکن است راه‌حل خوبی باشند، به‌خصوص اگر بیشتر می‌خواهید فرکانس‌های پایین را مسدود کنید. هدفون های ANC می توانند تا 60 دسی بل فرکانس های پایین تر مانند صدای مترو را مسدود کنند. به خاطر داشته باشید که هدفون‌های حذف نویز فعال کاملاً بدون نویز نیستند – شما همچنان صدای خش خش ملایمی را از کف صدای هدفون خود خواهید شنید. این نویز همیشه در هدفون‌های ANC وجود دارد، اما زمانی که به موسیقی گوش نمی‌دهید اما همچنان فعال‌سازی نویز فعال را روشن نگه داشته باشید، بیشتر آشکار می‌شود. کلام پایانی در این مطلب به بررسی تفاوت نویز کنسلینگ فعال و غیر فعال پرداختیم و متوجه شدیم که نویز کنسلینگ فعال نوعی تکنولوژی است که نویز اطراف را می گیرد و نویزی معکوس برای خنثی کردن آن ایجاد می کند ؛ در حالی که نویز کنسلینگ غیر فعال با استفاده از نوع طراحی محصول و سخت افزار آن مانع از رسیدن نویز اطراف به گوش می شود. بسیاری از ایرپادها و هدفون هایی که امروز در بازار وجود دارند مجهز به فناوری نویز کنسلینگ فعال هستند و برای کاربرانشان جذابیت بالایی دارد. این فناوری حتی زمانی که به موسیقی یا فیلم گوش نمی دهید هم تا حد زیادی صدای محیط را کاهش می دهد. با این حال حذف نویز غیر فعال هم در از بین بردن صدای مزاحم اطراف بسیار خوب عمل می کند.
دسته‌بندی: مقالات تخصصی

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه