در 16ام اسفند, 1400 منتشر شد

هدفون ها و هوش مصنوعی: آینده ای جذاب برای موسیقی

آیا فکر می‌کنید که در آینده و زمان خرید ایرپاد […]

آیا فکر می‌کنید که در آینده و زمان خرید ایرپاد یا خرید هدفون‌های بی سیم به دنبال درایورهای بزرگ‌تر و عمر باتری طولانی‌تر خواهید بود؟ دوباره به این موضوع فکر کنید! شاید عمر باتری طولانی و درایورهای بزرگ از ویژگی‌های شاخص بهترین هدفون‌های بی‌سیم بازار باشد و شرکت‌های تولید کننده لوازم جانبی موبایل برای برتر بودن در این زمینه با هم رقابت کنند، اما این تمام ماجرا نیست! تا بحال در مورد هوش مصنوعی یا AI در هدفون‌ها شنیده‌اید؟ این تکنولوژی نوین به دنیای لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر هم راه پیدا کرده است. در ادامه خواهیم دید که هوش مصنوعی چگونه آینده ایرپادها و هدفون ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

استفاده از هوش مصنوعی در هدفون‌ها چه مزایایی دارد؟

هوش مصنوعی می‌تواند تجربه شنیداری بهتری را بدون داشتن هزینه‌های اضافی فناوری باتری‌های جدید و مواد اولیه کمیاب درایور ارائه دهد.

الگوریتم‌ها و برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند تجربه شنیداری شما را درک کنند، علاقه‌مندی‌ها و علاقه‌های شما را یاد بگیرند، و کیفیت موسیقی را برای شنیدن کاربر لذت‌بخش‌تر کنند.

هدفون‌هایی را تصور کنید که اگر کسی با شما صحبت می‌کند به‌طور خودکار صدا را کاهش می‌دهد یا در صورت شناسایی آژیر، موسیقی شما را متوقف می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی در هدفون‌ها چه مزایایی دارد؟

اینها تنها چند ویژگی هوش مصنوعی هستند که با اضافه شدن به هدفون‌ها شاهد آن خواهیم بود. بیایید نگاهی عمیق‌تر به برخی از فنی‌ترین ویژگی‌های هوش مصنوعی بیندازیم.

هوش مصنوعی و حذف فعال نویز (ANC) در هدفون‌ها

ANC یا نویزکنسلینگ تکنولوژی جدیدی نیست و تقریباً همه ما با این تکنولوژی آشنایی داریم. بسیاری از هدفون ها قادرند صداهای با فرکانس پایین را حذف کنند و یک حالت “حباب” ایجاد کنند که کاربر بدون شنیدن صداهای مزاحم می‌تواند به آهنگ‌های خود گوش دهد.

اما ANC مبتنی بر هوش مصنوعی داستانی متفاوت دارد.

در حال حاضر مشکل نویز کنسلینگ در ایرپادها این است که همه صداها را لغو می کند. اگر در حال پیاده‌روی یا رانندگی هستید، نیاز است که بعضی صداها را بشنوید.

این بدان معناست که شما باید ANC خود را همیشه روشن و خاموش کنید تا با دیگران و محیط خود تعامل داشته باشید (این کار باتری ایرپاد را از بین می‌برد!). یا باید ریسک نشنیدن صداهای مهم مانند آژیر و بوق ماشین را به جان بخرید!

نویز کنسلینگ مبتنی بر هوش مصنوعی این مشکل را با انتخاب صداهایی که باید بشنوید حل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون قطع کردن موسیقی صداهای مهم به گوش برسند.

هوش مصنوعی و حذف فعال نویز (ANC) در هدفون‌ها

هوش مصنوعی و حذف فعال نویز (ANC) در هدفون‌ها

هدفون ها و هوش مصنوعی: یکسان سازی هوشمند صدا

اکولایزر به ندرت در هدفون‌های بلوتوثی یافت می‌شود. کاربرهایی که در حال حرکت از هدفون استفاده می‌کنند معمولاً زمان ندارند که حالت اکولایزر را تنظیم کنند و موسیقی را کالیبره کنند. اما ایجاد تعادل و توازن در موسیقی به راحتی با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است.

اکولایز کردن موسیقی با کالیبره کردن فرکانس های مختلف، باعث تقویت موسیقی می‌شود و به کاربر امکان می دهد موسیقی را همانطور که در ابتدا در نظر گرفته، بشنود.

اگر در اتاقی هستید که آکوستیک است و صدایی در آن ایجاد نمی‌شود، می توانید حالت اکولایزر خود را تا حد زیادی ثابت نگه دارید و از موسیقی لذت ببرید. اما اگر در استودیو نباشید، صداهای محیطی، تمرکز شما را مختل می‌کند و لذت موسیقی را از بین می‌برد.

برای مثال، اگر در خیابان‌های شلوغ راه می‌روید یا در ترافیک سنگین هستید، لرزش‌ها و صداهای پایین جذابیت بیس موسیقی را کاملاً از بین می‌برد.

هوش مصنوعی برای تنظیم اکولایزر، با گوش دادن به فرکانس‌های موجود در محیط و تنظیم مجدد موسیقی برای جبران آلودگی صوتی، این مشکل را اصلاح می‌کند.

این فناوری شاید به اندازه نویز کنسلینگ مبتنی بر هوش مصنوعی مفید نباشد، اما می‌تواند برای بسیاری از افراد که دوست دارند در تمامی موقعیت‌ها موسیقی با کیفیت بشنوند، جذاب خواهد بود.

دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی در هدفون ها

بسیاری از ایرپادها و هدفون‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با استفاده از دستورات صوتی به دستیار دیجیتال خود (گوگل، سیری و غیره) به صورت بی‌سیم دسترسی داشته باشید. ما انتظار داریم که این موضوع در مدل های جدید هدفون و ایرپادهای مبتنی بر AI بسیار فراتر از این باشد.

دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی در هدفون ها

دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی در هدفون ها

زمانی که دستیار صوتی شما بتواند به طور کامل با فناوری هدفون ادغام شود، کارایی هدفون‌ها برای کنترل محیط بسیار بیشتر از گوشی هوشمند خواهد شد و می‌توانید از هدفون‌های خود برای کنترل خانه هوشمند، تلویزیون و تبلت های کارکنان خود در محل کار استفاده کنید. دستیار صوتی مبتنی بر AI قابلیت‌های بسیاری برای کاربر خواهد داشت.

لیست پخش موسیقی یا پیشنهاد آهنگ

حتماً با خودتان می‌گویید که لیست پخش موسیقی که خبر جدیدی نیست!

البته درست است که فهرست پخش موسیقی منتخب مدتی است که وجود داشته ، اما هوش مصنوعی می‌تواند این کار را بسیار بهتر انجام دهد. هوش مصنوعی می‌تواند عادات و روال شما را یاد بگیرد، نه فقط برای توصیه‌هایی بر اساس عادت‌های گوش دادن، بلکه بر اساس خلق و خوی شما! حالا جالب شد! اگر یک روز ناراحت هستید، ترانه‌های غمگین برای شما پخش می‌کند و اگر احساس خوشحالی دارید، آهنگ‌های شاد پخش می‌کند.

شتاب سنج، مانیتور ضربان قلب و ساعت های داخلی در بسیاری از گوشی های هوشمند و ساعت ها استاندارد هستند. انتظار می‌رود که هوش مصنوعی از این داده ها برای ارائه یک تجربه شنیداری استفاده کند که کاملاً با هر موقعیتی مطابقت دارد.

برای مثال:

هوش مصنوعی هدفون شما عادات ورزشی‌تان را بر اساس ضربان قلب شما یاد می گیرد و یک لیست پخش انگیزشی ایجاد می کند که شما را به چالش می کشد تا به اهداف خود در ورزش برسید.

هوش مصنوعی متوجه می شود که چه زمانی خسته شده‌اید و می‌خواهید بخوابید و موسیقی مناسب ارائه می دهد.

شتاب‌سنج هدفون تشخیص می‌دهد که آیا با سرعت زیاد یا آرام حرکت می‌کنید، و هوش مصنوعی بر اساس آن موسیقی متنی را ارائه می‌کند که با سرعت شما مطابقت داشته باشد.

هوش مصنوعی واکنش فیزیولوژیکی شما را نسبت به آهنگ ها اندازه گیری می کند تا انواع موسیقی مورد علاقه شما را درک کند.

این تازه شروع کار است! سیستم‌های پخش موسیقی مانند Spotify و Apple Music در حال حاضر در هدفون ها ادغام شده اند. کافی است به هوش مصنوعی زمان بدهیم تا یاد بگیرد که سلیقه ما چیست.

چه زمانی می توانید هدفون های مجهز به هوش مصنوعی تهیه کنید؟

ممکن است چند سال طول بکشد تا بتوانید هدفون‌های مجهز به هوش مصنوعی را تهیه کنید اما انتظار می‌رود که به زودی این هدفون‌ها وارد بازار شوند و طرفداران خود را سورپرایز کنند.

دسته‌بندی: مقالات تخصصی

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه