در 17ام فروردین, 1401 منتشر شد

فناوری نویز کنسلینگ ایرپاد دقیقاً چیست و چه کار می‌کند؟

اگر تا به حال قصد خرید ایرپاد را داشته‌اید، مطمئناً […]

اگر تا به حال قصد خرید ایرپاد را داشته‌اید، مطمئناً عبارت Noise Cancelling (نویز کنسلینگ یا حذف نویز) را دیده یا شنیده‌اید. اما آیا با فناوری نویز کنسلینگ آشنایی دارید و می‌دانید که این تکنولوژی دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟ حذف نویز با توجه به نوع وسیله و زمینه آن، معنای مختلفی دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا به طور دقیق به بررسی فناوری نویز کنسلینگ ایرپاد بپردازیم.

فناوری نویز کنسلینگ در کدام اکسسوری‌ها وجود دارد؟

به طور کلی، تکنولوژی Noise cancellation (نویز کنسلیشن) دو نوع کلی دارد:

  • نویز کنسلیشن در میکروفون؛
  • نویز کنسلیشن در ایرپادها و هدفون‌ها.

نویز کنسلینگ در میکروفون کمک می‌کند که مخاطب و فردی که آن طرف خط قرار دارد، صدا را صاف و بدون هیچ گونه صدای مزاحمی بشنود و تماس با کیفیت بالایی برای او برقرار شود. نوع دوم که نویز کنسلیشن در خود ایرپاد یا هدفون است، به فردی که ایرپاد را در گوش دارد کمک می‌کند تا صداهای مزاحم بیرون را نشنود و روی صدای داخل ایرپاد تمرکز کند. در ادامه با جزئیات بیشتر انواع نویز کنسلینگ آشنا خواهیم شد.

فناوری نویز کنسلینگ ایرپاد

حذف نویز در میکروفون

حذف نویز در میکروفون بیشتر از آن که به نفع صاحب ایرپاد باشد، به نفع مخاطب او است! نویز کنسلینگ در میکروفون به مخاطبتان کمک می کند تا صدای شما را بهتر بشنوند. میکروفون‌های دارای حذف نویز به این صورت کار می‌کنند که نویز پس زمینه را حذف می‌کنند و صدای صاف و بدون هیچ گونه نویزی را به مخاطب در آن سوی خط ارائه می‌دهند.

تکنولوژی حذف نویز را می توان به روش های مختلفی از جمله شکل و موقعیت میکروفون، پردازش سیگنال دیجیتال و سایر موارد فنی به دست آورد. حتی برخی از هدست ها دارای پارچه ای مخصوص حذف باد هستند که عملاً صدای باد را از بین می برد و نویز را کنسل می‌کنند.

هدست‌های پیشرفته‌تر از چندین میکروفون استفاده می‌کنند تا نویز را کاملاً حذف کنند. اما چگونه؟ به طور خلاصه، دو میکروفونی که در این هدست ها استفاده می شوند فاصله ای بین هم دارند، به این معنی که یکی از میکروفون‌ها از دیگری به دهان شما نزدیکتر است. در حالی که اولی صدای شما را می گیرد، دیگری صدای بیشتری از اطراف را حذف می‌کند. این میکروفون‌ها در ترکیب با برخی از الگوریتم‌های دیجیتال، نویز اطراف را کم می‌کنند و فقط صدای شما باقی می‌ماند.

شرکت های لوازم جانبی موبایل، از برندهای مختلفی برای حذف نویز دوگانه میکروفون خود استفاده می کنند اما اساس کار یکسان است و هدف در آن حذف صدای مزاحم اطراف است.

بنابراین اگر می‌خواهید دوستان شما موقع تماس تلفنی احساس نکنند که شما مدام در یک تونل پر از سر و صدا و پر از وزش باد هستید و از صحبت کردن با شما خسته نشوند، حتماً یک ایرپاد دارای میکروفون نویز کنسلینگ (حذف نویز) خریداری کنید.

حذف نویز در ایرپادها و هدفون‌های بلوتوثی

این نوع نویز کنسلینگ همان چیزی است که اکثر ما با شنیدن کلمات «ایرپاد دارای حذف نویز» یا «ایرپاد دارای نویز کنسلینگ» فکرمان به آن می‌رود. این نوع نویز کنسلینگ کمک می‌کند تا صدای محیط حذف شود و در نتیجه به فرد استفاده کننده از ایرپاد کمک می‌کند تا روی صحبت کردن با کسی یا گوش دادن به موسیقی تمرکز کند. افرادی را می بینید که در پروازهای طولانی یا مترو از این نوع ایرپادها و هدفون‌های بلوتوثی استفاده می کنند تا صدای جیغ نوزادان و یا صدای موتور هواپیما و حرکت مترو برایشان کاهش پیدا کند.

انواع نویز کنسلیشن

در بالا به بررسی نویز کنسلینگ در ایرپاد و میکروفون پرداختیم؛ اما یک مسئله گیج‌کننده دیگر هم فناوری نویز کنسلینگ وجود دارد و آن وجود دو نوع حذف نویز است! نویز کنسلینگ فعال و نویز کنسلینگ غیر فعال. نگران نباشید. اگر مسئله برایتان مبهم شد، در ادامه به طور کامل به بررسی این دو نوع حذف نویز می‌پردازیم.

نویز کنسلینگ غیرفعال

حذف نویز غیر فعال (Passive noise cancellation) با استفاده از ویژگی‌های فیزیکی ایرپاد یا هدفون به دست می‌آید. در هدفونهایی که دارای حذف نویز غیر فعال هستند، از قطعات الکترونیکی و موادی مانند فوم فشرده استفاده شده که از ورود نویز یا صدای مزاحم اطراف به داخل گوشی جلوگیری می‌کنند. در واقع این نوع هدفون‌ها دارای تکنولوژی نرم افزاری نیستند بلکه به کمک نحوه طراحی از ورود صدای مزاحم جلوگیری می‌کند. این هدفون ها به دلیل نحوه طراحی وزن بیشتری هم هستند و در طولانی مدت ممکن است باعث خستگی کاربر شوند.

نویز کنسلینگ غیرفعال

حذف نویز غیرفعال بهترین گزینه برای فیلتر کردن صداهای نامنظم و با فرکانس بالا است. در حالی که این نوع حذف نویز بیشتر در هدفون‌های تخصصی موسیقی استفاده می‌شود، برخی از هدست های اداری جدید نیز برای پوشاندن کامل گوش ها و مسدود کردن صداهای خارجی طراحی شده اند.

حذف فعال نویز

حذف نویز فعال یا نویز کنسلینشن فعال (Active noise cancellation) که به عنوان تکنولوژی ANC هم شناخته می‌شود، از فناوری پیشرفته تری برای مقابله با نویز استفاده می‌کند. اساساً، الگوی صدای نویز ورودی را شناسایی و تجزیه و تحلیل می کند و سپس یک سیگنال متضاد و آینه‌ای «ضد نویز» تولید می کند تا آن را لغو کند. نتیجه نهایی این است که سطح نویز به شدت کاهش می‌یابد.

این نوع حذف نویز برای حذف صداهای ثابت و با فرکانس پایین، مانند پنکه های سقفی و صدای موتور بهترین کارایی را دارد. معمولاً حذف نویز فعال را در ایرپادها و هدست‌های استریو پیدا می‌کنید، که این شانس را به شما می‌دهند که هر دو گوش شما از شنیدن صداهای مزاحم مسدود شود و نویز کاملاً از بین برود.

اکثر هدست‌های مدرن از حذف نویز میکروفون و هدفون استفاده می‌کنند تا صدای مکالمه در هر دو طرف مکالمه بهتر شود.

اگر به دنبال خرید یک ایرپاد دارای حذف نویز هستید، ایرپاد R100 Pro پرووان یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید است.

دسته‌بندی: مقالات تخصصی

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه