در 11ام دی, 1400 منتشر شد

علل خرابی پاوربانک

خرابی پاوربانک و عوامل موثر در آن پاوربانک از جمله […]

خرابی پاوربانک و عوامل موثر در آن

پاوربانک از جمله کالاهای پر مصرف می‌باشد که تقریبا تمامی افراد جامعه از آن استفاده می‌کنند. خرابی پاوربانک از جمله مواردی است که بنا به عمر باتری و تعداد دفعات استفاده از کالا، برای تمامی افراد رخ می‌دهد. قبل از اینکه بخواهیم به دلایل خرابی پاوربانک بپردازیم، لازم است تا مزایا و معایب استفاده از این کالای محبوب را وبلاگ کاوان بررسی کنیم.

پاوربانک چیست؟

پاوربانک یک منبع شارژ است که می‌توان به وسیله آن تمامی دستگاه‌های هوشمند از جمله موبایل، تبلت، ایرپاد و…. را شارژ کرد. بسیاری از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری گجت‌های هوشمند برطرف شده‌اند اما به دلیل استفاده روزانه و گره خوردن زندگی روزمره به این دسته کالاها همچون موبایل و تبلت، هم چنان مشکل کمبود شارژ باتری وجود دارد.
در این راستا شرکت‌های تولید کننده لوازم جانبی موبایل و تبلت اقدام به طراحی و تولید پاوربانک‌ها در ظرفیت‌ها و امکانات متنوع کرده‌اند. پاوربانک یک باتری مستقل و قابل حمل است که می‌تواند انرژی را ذخیره کرده و در مواقع نیاز مورد استفاده قرار گیرد. اصولا افرادی نسبت به تهیه پاوربانک اقدام می‌کنند که استفاده زیادی از  موبایل یا تبلت دارند و همه جا نمی‌توانند شارژر را همراه خود داشته باشند.
حال که با ماهیت اصلی استفاده از پاوربانک آشنا شدیم، لازم است تا به بررسی مزایای استفاده از پاوربانک بپردازیم.

مزایای خرید پاوربانک

 1. حمل اسان

یکی از مزیت‌های اصلی خرید پاوربانک را می‌توان قابل حمل بودن آن دانست. خرید پاوربانک آسودگی خیال را برای مصرف کننده به ارمغان می‌آورد که قادر است در هر لحظه و هر مکانی می‌تواند از دستگاه خود استفاده کند.

 1. ظرفیت‌های متنوع

این دستگاه‌ها ظرفیت‌های متفاوتی دارند که به این معنی است که قادر به ذخیره مقادیر مختلف انرژی هستند. سپس باید یک مدل از آن را انتخاب کنید که برای وسایلی که می‌خواهید شارژ کنید مناسب باشد. اگر دستگاهی که شما می‌خواهید آن را شارژ کنید دارای ظرفیت باتری بالایی است، پس باید پاور بانکی را انتخاب کنید که قادر به تامین مقدار نیروی مورد نیاز شما باشد، به طوری که شما بتوانید دستگاه الکترونیکی خود را بیش از یک ‌بار شارژ کنید.

 1. مقرون به صرفه بودن

به دلیل اینکه با یکبار خرید می‌توان از یک پاوربانک به دفعات استفاده کرد، هزینه‌ای که بابت تهیه آن صرف می‌شود ارزش کافی دارد.

 1. در دسترس بودن

اگر جایی نتوان به پریز برق دسترسی داشت و یا شارژر همراه نداشته باشیم، می‌توان از پاوربانک جهت شارژ موبایل و دیگر گجت‌های هوشمند استفاده کرد.

نحوه تست پاوربانک از نظر خرابی یا سالم بودن

برخی اوقات علت سریع خالی شدن پاوربانک، تفاوت ظرفیا واقعای و اسمی آن است که خریداران توجه نمی‌کنند. اغلب پاوربانک‌ها هنگام شارژ دستگاه مورد نظر مقداری هدر رفت انرژی دارند. پس بنابراین طبیعی است که مثلا یک باتری 2500 میلی آمپری به تعداد 3 مرتبه به طور کامل توسط یک پاوربانک 10000 میلی آمپر شارژ شود. پاوربانک‌ها بنا به نوع برند، امکانات، کیفیت و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها می‌توانند هدر رفت کمتر و در نتیجه ظرفیت واقعی بالاتری داشته باشند.
در صورتی که کمتر از 75 درصد ظرفیت نوشته شده روی پاوربانک قابل استفاده بود، باید این احتمال داده شود که کالای مورد نظر دچار اشکال است. به عنوان مثال از یک پاوربانک با ظرفیت 10000 میلی آمپر انتظار می‌رود که در کمترین حالت تا 7500 میلی آمپر آن مورد استفاده قرار گیرد. یعنی باید باتری یک موبایل با ظرفیت 2500 میلی آمپر تا 3 بار شارژ کامل شود.

از دیگر موارد خرابی پاوربانک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تغییرات ظاهری همچون باد کردن باتری
 2. خاموش شدن ناگهانی پاوربانک
 3. قطع و وصلی هنگام شارژ موبایل
 4. عدم شارژ کامل باتری پاوربانک
 5. داغ شدن بیش از اندازه

 تاثیر آداپتور نامناسب در خرابی پاوربانک

پاوربانک در صورت عدم شارژ مناسب نمی‌تواند دستگاه‌های دیگر را به خوبی شارژ کند. همین موضوع بیانگر اهمیت استفاده از آداپتور مناسب جهت شارژ کردن پاوربانک است. آداپتوری برای شارژ کردن پاوربانک مناسب است که دارای شدت جریان و ولتاژ ورودی سازگار با پاوربانک باشد. در صورتی که شدت جریان و ولتاژی کمتر یا بیشتر از حد استاندارد پاوربانک به آن وارد شود، باعث DeCharge باتری پاوربانک شده و سلول‌های داخلی آن آسیب می‌بینند. در نتیجه دیگر نمی‌توان انتظار بازدهی مناسب را پاوربانک داشت.

تاثیر کابل غیر استاندارد در خرابی پاوربانک

اگر هنگام شارژ پاوربانک از کابل مناسب استفاده نشود امکان دارد باتری آن آسیب ببیند. این موضوع به دلیل هدر رفت انرژی و نوسانات جریان رخ می‌دهد. استفاده از کابل نامناسب اثر تخریبی به مراتب بیشتری نسبت به عدم استفاده از آداپتور مناسب دارد و امکان دارد مدت زمان نگهداری شارژ توسط باتری پاوربانک را تا 4-5 دقیقه کاهش دهد.

باد کردن باتری از علائم خرابی پاوربانک

اگر پس از مدتی استفاده از پاوربانک تغییرات ظاهری همچون افزایش حجم و باد کردن باتری پاوربانک رخ داد، در اینصورت باید متوجه پایان عمر پاوربانک شد. عوامل زیر بیشترین تاثیر را در کاهش عمر و باد کردن باتری پاوربانک دارند:

 1. استفاده بیش از حد
 2. استفاده از کابل و آداپتور نامناسب
 3. وارد آمدن ضربه
 4. اعمال شدت جریان بالاتر از حد استاندارد
 5. قرار گرفتن در معرض گرما و داغ شدن بیش از حد
دسته‌بندی: مقالات تخصصی

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه