در 21ام خرداد, 1402 منتشر شد

معرفی اسپیکر های بزرگ خانگی

اسپیکر های ترولی قابل حمل دارای باتری داخلی هستند و می توان آنها را شارژ کرد و به مکان دلخواه برد، به همین دلیل بسیار پرطرفدار هستند.

باتری مورد استفاده در لوازم الکترونیکی نسل جدید عموماً از نوع لیتیوم پلیمری می باشد.

باتری های لیتیوم پلیمری همانند باتری های نسل قبل که لیتیوم یونی بودند عملکردی بر پایه ی فرآیند های شیمیایی دارند ، که از سال 1996 در ایالات متحده رسماً وارد بازار شدند و اصطلاح پلیمری معمولاً برای توضپصیف آنها به کار می رود.

برخلاف سلول های لیتیوم- یون استوانه ای که در یک قاب سخت فلزی قرار دارند ، سلول های لیتیوم – پلیمر دارای قاب انعطاف پذیر فویلی ( ورقه پلیمری ) و در نتیجه این سلول ها انعطاف پذیری بیشتری دارند و از این بابت به هر شکل ظاهری قابل ساخت هستند.

چگالی انرژی باتری های لیتیوم پلیمر دو برابر یک باتری معمولی است . این باتری ها به عنوان بالاترین مدل رتبه بندی شده اند و چگالی بالایی در فناوری سلول ها ارائه می دهند.

از این رو در حجم یکسان ، باتری پلیمری دوبرابر دیگر باتری ها توان خروجی داشته و این عامل به تنهایی مهمترین مزیت این نوع باتری ها است.

یکی از معایب باتری های لیتیوم پلیمری ، باد کردن آن ها در صورت استفاده نادرت می باشد که علت آن هم تجزیه الکترولیت پلیمری است ، مواد حاصل از تجزیه این نوع از الکترولیت ها به صورت گازی بوده و در محفظه بسته باتری قرار دارند که راه خروج ندارند و همین موضوع باعث بادکردن باتری های لیتیوم پلیمر می شود.

ظرفیت باتری های اسپیکر های ترولی پرووان بین 3000mAh الی 12000mAh که بستگی به تعداد و سایز بلندگو ها دارد متغیر است.

بطور مثال اسپیکر PSB4970 دارای باتری 12000mAh می باشد که برای این مدل اسپیکر ها بسیار مناسب می باشد و با هربار شارژ می تواند بصورت مداوم 3 ساعت موسیقی با صدای متوسط را پخش کند.

 

برای دیگر اسپیکر های ترولی پرووان ظرفیت باتری و مدت پخش موسیقی مداوم به ایت این شکل خواهد بود :

 • اسپیکر PSB4904 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 2 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4920 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4921 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4922 دارای باتری 4000mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4923 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4940 دارای باتری 7500mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4942 دارای باتری 7000mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4946 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 1.5 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4955 دارای باتری 4500mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4960 دارای باتری 9000mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
 • اسپیکر PSB4965 دارای باتری 12000mAh ؛ به صورت مداوم 3 ساعت زمان پخش خواهد داشت.
** توجه داشته باشید در تمامی دستگاههای باتری دار زمان کارکرد آن دستگاه در صورت استفاده با صدای متوسط ارائه می‌شود. بدیهی است هرچقدر صدا بیشتر باشد مصرف باتری نیز بیشتر خواهد بود و بالعکس.

اسپیکر های ترولی پرووان حدوداً از 3.3 کیلوگرم تا 20 کیلوگرم وزن دارند.

وزن اسپیکر ها به جنس بدنه ، سایز باتری ، تعداد و سایز بلندگو ها بستگی دارد.

در ساخت بدنه اسپیکر های ترولی از پلاستیک ABS و TPE ، چوب ، فلز، سیلیکون رابر (SiliconeRuber) استفاده میشود.

جنس بدنه اسپیکر خانگی چه تاثیری در کیفیت صدا دارد ؟

یکی از مهمترین و اثر گذارترین عوامل در کیفیت صدای اسپیکر ، جنس بدنه ی آن است. فشردگی ماده ، با عایق و متحکم آن ، با پیشگیری از لرزش و صدای باس ، مرتبط است از پر کاربردترین جنس های رایج در ساخت بدنه ی اسپیکر ، چوب یا MDF می باشد.

مزایای استفاده از MDF

 • فشردگی و یکپارچگی : این ویژگی ها در MDF ، به شفافیت و کیفیت صدا کمک شایانی می کنند.
 • مصونیت آن در برابر آسیب دیدگی آفاتی مانند موریانه به دلیل مواد شیمیایی استفاده شده در آن.
 • ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما و سرما تغییر شکل نداده و منبسط یا منقبض نمی شود. همچنین در برابر نفوذ آب مقاوم است.
 • استحکام کافی جهت ساخت باکس های اسپیکر
 • امکان انجام عملیات ساخت به آسانی نظیر برش ، CNC و …
 • امکان روکش کردن به طرح ها و رنگ های مختلف
 • mdf یکی از بهترین جنس ها برای بدنه speaker است ؛ زیر ضخیم ، فشرده و ارزان قیمت است.
 • تراکم mdf لرزش را جذب می کند و نویز اضافه را در صدای نهایی به حداقل می رساند.

مدل های PSB4965 ، PSB4960 ، PSB4955 پرووان ، اسپیکر هایی هستند که بدنه ی چوبی دارند و از لحاظ کیفیت و شفافیت صدا عملکرد بسیار خوبی دارند.

در بقیه موارد از پلاستیک ABS در ساخت بدنه ی اسپیکر ها استفاده میشود.

پلاستیک ABS از مهم ترین و پرکاربردترین ترپلیمرهایی است که به صورت تجاری تولید می شود. این پلیمر در صنعت خودروسازی ، لوازم الکتریکی و بدنه لوازم خانگی از جمله جاروبرقی ، اسپیکر ، تلفن ، چای ساز و … مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله خواص متعدد پلاستیک ABS می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استحکام
 • قیمت پایین
 • ضربه پذیری بالا
 • ثبات ابعاد و اندازه ها
 • قابلیت ماشین کاری بالا عایق بودن نسبت به برق
 • قابلیت جوشکاری بسیار خوب
 • قابلیت رنگ پذیری خوب

بدنه این مدل اسپیکر های ProOne از پلاستیک ABS ساخته شده است؛

 • PSB4904
 • PSB4920
 • PSB4921
 • PSB4923
 • PSB4922
 • PSB4940
 • PSB4942
 • PSB4946

در راستای افزایش کیفیت ، طول عمر و زیبایی در برخی نقاط اسپیکر ها از سیلیکون رابر نیز استفاده می شود. سیلیکون ها بسیار بادوام هستند و دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوام شیمیایی می باشند. از این رو تولید سیلیکون رابر تجاری است و در صنایع مختلف نظیر خودروسازی ، ساختمان سازی ، عایق و روکش حرارتی کابل ها و … از آن استفاده میکنند.

معمولاً در زمان معرفی اولیه ی اسپیکر ، سایز ساب ووفر و تعداد آن بیان می شود . بطور مثال برای معرفی اسپیکر پرووان PSB4920 تعداد و مشخصات ساب ووفر بطورت ” دوساب 8 اینچ “ بیان میگردد ، سپس توان خروجی RMS بندگو ها بیان میشود. ساب ووفر وظیفه ی تولید صدای بم را در اسپیکر ها دارد.

همچنین وجود تیوتر فعال در اسپیکر بسیار با اهمیت می باشد.

تیوتر دقیقا چکار میکند؟

تیوتر به تنهایی برای پخش و تقویت صدای با فرکانس بالا یا صداهای ریز می باشد. این قطعه نمی تواند به تنهایی صدایی را تولید کند و به همین دلیل در کنار بلندگو های ساب ووفر و بلندگو های میدرنج استفاده میشود.

توان RMS چیست و با PMPO چه تفاوتی دارد ؟

توان (Root mean square) RMS همان قدرتی است که بلندگو شما قادر است به راحتی در ساعات زیادی در آن سطح به فعالیت خود ادامه دهد. این بدان معناست که شما می توانید بلندگو های خود را در محدوده قدرت RMS بدون خطر سوختن یا آسیب دیدن بلند گو درایو کنید.

حداکثر توان خروجی (PMPO)

(Peak music power output) حداکثر توان خروجی موسیقی ، بیشترین سطح قدرت است که بلندگو های شما قادر به استفاده از آن بوده و هرگز توصیه نمیشود از آن استفاده نمایید. اگر از بلندگو های خود در سطح حداکثر قدرت برای مدت طولانی استفاده میکنید، می توانید به راحتی بلندگوی خود را از بین برده و تیوتر و یا حتی ساب ووفر آن را بسوزانید.

” به عبارت بسیار ساده تر RMS توان واقعی دستگاه بوده که به طور معمول در حال پخش می باشد اما PMPO توان حداکثری در لحظه ای کوتاه می باشد که در صورت ادامه با آن توان احتمال سوختن برد یا بلندگو وجود دارد ”

برخی اسپیکر های پرووان مثل PSB4920، PSB4955 ، PSB4960 ، PSB4965 ، PSB4970 از تکتولوژی پشتیبانی TWS پشتیبانی میکنند.

 

TWS چیست ؟

فناوری True Wireless Stereo یا به اختصار TWS یک راه ارتباطی بر پایه بلوتوث است که امان برقراری اتصال بدون سیم دو دستگاه را فراهم میکند و از آن طریق می توان صدایی Stereo با دو کانال صوتی چپ و راست را از یک منبع پخش کننده ( مثل گوشی موبایل ) پخش کرد.

برای انجام این کار باید هر دو دستگاه از یک گروه کالایی باشند و ماژول بلوتوث آن ها از یک مدل باشد که در محدوده فرکانسی مشخص همان دستگاه عمل کند.

مثلاً اسپیکر مدل PSB4920 پرووان فقط با یک اسپیکر هم مدل خودش می تواند از طریق tws ارتباط برقرار کنند.

همچنین می توان با اتصال میکروفن با سیم و میکروفون بی سیم که در اغلب trolley speaker پرووان موجود می باشد. با استفاده از قابلیت karaoke « کارائوکه » ، صدای خواننده را از موسیقی حذف کرده و صدای خود را بر روی موسیقی بشنوید .

تفاوت میکروفون ها بجز قابلیت بیسیم بودن در کیفیت ساخت و جنس بدنه نیز می باشد که عوامل به شدت در قیمت متاثر می باشد. بطور مثال چنانچه بجای میکروفون سیم دار از میکروفون بی سیم استفاده شود تغییر قیمتی در حدود 15 یوان در مبدا دارد. شاید با محاسبه ی اولیه تخمین زده شود که مبلغی حدود 70 الی 80 هزار تومان به کالا اضافه می شود ، ولی در حقیقت به دلیل متغیر بودن ارزش کالا و حقوق و عوارض گمرکی ، وزن بیشتر بدلیل وجود باتری ، به ازای هر یوان بین 12 الی 15 هزار تومان هزینه اضافه خواهد شد .

بطور خلاصه قیمت تمام شده ی هز میکروفن بی سیم در ایران در حدود 250 هزار تومان بیشتر از میکروفن های با سیم است.

karaoke چیست ؟

در دهه 70 میلادی ، ماشین کارائوکه در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت و خیلی زود بین مردم محبوب شد. این دستگاه ، آهنگی را بدون کلام و صدای خواننده پخش میکرد و با استفاده از میکروفونی که همراه آن بود، دیگران با آن می خواندند.

در اسپیکر های جدید ، این قابلیت قرار داده شده که تنها پخش موسیقی زمینه را پخش میکند و آن قسمت از ملودی را که شعر همره آن خوانده می شود ، در بر نمیگیرد کاربرد اصلی این قابلیت ، سرگرمی است ، اما کاربرد دیگر آن که کمتر به آن پرداخته شده این است که می خواهند تمرین خوانندگی کنند میتوانند با کمک این قابلیت ، به خوبی مهارت خود را تقویت کنند.

مدل های PSB4955 ، PSB4960 ، PSB4965 و … مدل هایی هستند که از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

برخی مدلهای اسپیکر های پرووان علاوه بر شارژر موجود در کارتن ، قابلیت دارند که انرژی خود را مستقیماً از برق 220 ولت AC شهری و یا برق 12 ولت DC فراهم کنند.

برق 12 ولت متناوب را میتوان از خروجی آداپتور یا هر تامین کننده ی انرژی دیگر که توان تولید 12 ولت با آمپر مورد نظر را داشته باشند تامین کرد. بطور مثال می توان از خروجی برق اتوموبیل برای روشن کردن برخی اسپیکر های ترولی پرووان استفاده کرد.

مدل های PSB4921 ، PSB4942 ، PSB4955 ، PSB4960 ، PSB4965 از این دسته هستند که با برق 12 ولت متناوب هم میتوانند کار کنند.

اسپیکر 4970 علاوه بر شارژر ، امکان اتصال به برق 220 ولت مستقیم شهری و همچنین 12 ولت متناوب را درد.

پورت های ورودی اسپیکر های بزرگ پرروان

 • پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت 32 گیگابایت (SD card)
 • درگاه USB
 • جک 3.5 میلی متری صدا (AUX)
 • شیار کارت حافظه (TF card)

در مدل های 4970 ، 4965 ، 4960 ، 4955 ، 4940 ، 4942 ورودی جداگانه برای گیتار الکترونیک ( گیتار بین ، گیتار لید) وجود دارد . همچنین ولوم کنترل برای تنظیم صدای جداگانه ی گیتار نیز وجود دارد.

“در مدل PSB4942 دو ورودی جداگانه برای گیتار وجود دارد و در بقیه مدل های یک درگاه ورودی گیتار تعبیه شده است “

قابلیت های دیگر اسپیکر پرووان

اضافه شدن چراغ های رنگی این مدل اسپیکر ها به جذابیت و زیبایی کالا افزوده است.

مدل پارتی باکس 4940 مجهز به LED های تمام صفحه رنگی بوده که قابلیت تغییر رنگ های مختلف را دارند که از مزایای این مدل به شمار می آید.

در برخی مدلهای 4942، 4921 ، 4923 ، 4922 ، 4920 اسپیکرها مجهز به چراغ LED حلقه ای ( رینگی ) به دور ساب ووفر و تیوتر هستند که این چراغ ها نیز قابلیت تغییر رنگ را در هر مدل دارند .

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل پرووان مدل PSB4923
اسپیکر بلوتوثی قابل حمل پرووان مدل PSB4920
اسپیکر قابل حمل پرووان مدل PSB4942
اسپیکر بلوتوثی قابل حمل پرووان مدل PSB4922

در نهایت باید توجه داشت که تمامی مدل های اسپیکر بزرگ پرووان دارای رادیو FM با بازه ی فرکانسی 87.5 – 108 مگاهرتز را پشتیبانی می کنند و همینطور دارای قابلیت برقراری تماس تلفنی نیز می باشند.

اغلب مدل های اسپیکر پرووان دارای ریموت کنترل می باشند که بتوان از راه دور تنظیمات را کنترل کرد.

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه